Havayolu Yük Taşımacılığında Yük Yüklemesi Nasıl Yapılır?
Background

Havayolu Yük Taşımacılığında Yük Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Havayolu Yük Taşımacılığında Yük Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Havayolu Yük Taşımacılığında Yük Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Uzun mesafeler arası hızlı ve güvenli yük transferi imkânı sunmasıyla havayolu taşımacılığı, günümüzde sıklıkla tercih edilen taşımacılık yöntemleri arasında yer alıyor. Bu blog yazımızda, havayolu yük taşımacılığında nasıl yükleme yapıldığından, bu yöntem ile hangi yüklerin gönderilebileceğinden kısaca bahsettik.

Hangi Yükler Havayolu ile Gönderilebilir?
Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, havayolu yük taşımacılığı malların hızlı ve güvenli bir şekilde uzun mesafeler arası taşınmasını mümkün kılar. Bu avantajı da bu taşımacılık yöntemini belli başlı ürün grupları için uygun kılmaktadır. Bu ürün grupları arasından öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Çabuk bozulmaya müsait ürünler,
  • Canlı hayvan kargoları,
  • Acil teslim edilmesi gereken kargolar,
  • Tehlikeli madde kargoları,
  • Değeri yüksek kargolar,
  • Canlı organ, kök hücre gibi kargolar…

Yükler, türlerine göre genel kargo, özel kargo ve tehlikeli madde olarak üç kategoriye ayrılır.

Genel kargo, taşınması için özel bir sürece ihtiyaç olmayan, genellikle kuru ve temiz kargolar olarak tanımlanabilir. Özel kargolar ise taşınma ve/veya depolanma sürecinde özel prosedürlerin uygulanmasını gerektiren ürünleri kapsar; canlı hayvan, gıda malzemeleri, ıslak kargolar bu türe örnek gösterilebilir. Tehlikeli maddeler ise doğru muhafaza edilip taşınmadıkları takdirde güvenlik tehdidi olabilecek maddeleri kapsar; bunlara da zehirli kimyasallar, patlayabilecek/yanabilecek ürünler örnek gösterilebilir.

Havayolu Yük Taşımacılığında Yük Yüklemesi Nasıl Yapılır?
Havayolu lojistiğinde taşınacak ürünler araca üç farklı şekilde yüklenebilir:

Bulk Yükleme – Yığma yükleme olarak da bilinir; konveyör adı verilen yürüyen bant sistemleri kullanılarak yapılır.
ULD (Unit Load Device – Kargo Yükleme Ünitesi) Yükleme – Kargolar standart ekipmanlara -palet, konteyner, igloo gibi- yerleştirilmiş halde yüklenir.
Yolcu Bagaj Yük kısmına yükleme – Yolcu uçaklarına yüklenen kargolardır.
Kabin içinde tek koridor mevcut olan uçaklarda, genellikle bulk yöntemi tercih edilirken, kabin içinde çift koridor olan uçaklarda ULD yöntemi tercih edilir.

Havayolu yük taşımacılığında kargoda reefer (soğutuculu) olmadığı sürece konteyner kullanılmaz.

Havayolu taşımacılık operasyonları,  gönderen firma ve taşıyıcı firma arasında yapılan Hava Yolu Konşimentosu (AWB) ile gerçekleştirilir. Hava Yolu Konşimentosu, yükün taşınmak üzere teslim alındığını gösteren bir çeşit değerli evraktır.